KOREKCJA WRASTAJĄCEGO PAZNOKCIA

Wrastający paznokieć to problem, z którym spotykam się niezwykle często. O wrastającym paznokciu mówimy wówczas, gdy płytka paznokcia rosnąc „wbija się” w skórę, często powodując miejscowe zaczerwienienie tkanki oraz ból podczas chodzenia. Zdarza się, że na skutek przerwania ciągłości naskórka powstaje stan zapalny. Najczęściej wrastający paznokieć powstaje na skutek czynników mechanicznych do których zalicza się: złe obuwie, złe skracanie paznokci, uraz mechaniczny. Należy również pamiętać, że na powstanie problemu przyczynia się również biomechanika chodu, deformacje stopy np. Hallux Valgus, czy przeciążenie przodostopia. Problem wrastającego paznokcia dotyczy najczęściej paznokci paluchów i często występuje symetrycznie.

DLACZEGO PAZNOKIEĆ MOŻE WRASTAĆ?

WIZYTA U PODOLOGA

Podczas pierwszej wizyty zadaniem podologa jest ustalenie przyczyny wrastania paznokcia oraz dobranie odpowiednich metod korekcji. W moim gabinecie stosuję dwie metody korekcji wrastających paznokci: ortonyksja oraz metoda Arkady.

ORTONYKSJA

To sposób korekty wrastających paznokci za pomocą klamer ortonoksyjnych. Jest to bezbolesna metoda, która pozwala na skorygowanie kształtu płytki paznokcia. Indywidualnie wymodelowana klamra pozwala w łatwy sposób pozbyć się bólu już po jej nałożeniu. Zadaniem klamry jest wyprostowanie paznokcia i przywrócenie jego prawidłowego toru wzrostu. Czas terapii jest zależny od stopnia wrośnięcia lub wkręcenia paznokcia i może trwać kilka miesięcy. Klamry nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.

METODA ARKADY

To najnowocześniejszy sposób korekty wrastającego paznokcia. Dzięki tej metodzie możemy pozbyć się problemu już przy pierwszej wizycie. Podstawowy zabieg trwa ok. 30 – 40 minut, czas danego zabiegu zależy od stopnia deformacji paznokcia. Okres całkowitego leczenia zależy od stopnia wrośnięcia lub wkręcenia płytki paznokcia. Istotne jest również to, jakie zabiegi były wcześniej przeprowadzane oraz jak długo istnieje problem wrastania paznokcia. Po zabiegu zalecane są wizyty kontrolne w tym czasie może pojawić się potrzeba wykonania niewielkiego zabiegu korekcyjnego.

CZUJ SIĘ BEZPIECZNIE!

W moim gabinecie podologicznym używa się narzędzi sterylnych. Każdy pacjent może je rozpoznać, ponieważ znajdują się w specjalnych, oznaczonych pakietach, które otwierane są bezpośrednio przed zabiegiem.