Jak podaje definicja WHO (World Health Organization): „stopa cukrzycowa to infekcja z owrzodzeniem i/lub destrukcją tkanek głębokich w połączeniu z zaburzeniami neurologicznymi oraz chorobami naczyń obwodowych w różnym stopniu zaawansowania w kończynach dolnych”.
WIZYTA U PODOLOGA
Każda osoba chora na cukrzycę, powinna być pacjentem gabinetu podologicznego. Zadaniem podologa na pierwszej wizycie jest przeprowadzenie wywiadu, na podstawie którego będzie ustalony plan dalszej terapii. Kolejnym krokiem jest wykonanie badania neurologicznego, oceniając poziom czucia temperatury, dotyku, bólu i wibracji, za pomocą specjalistycznych narzędzi.
PALEC CUKRZYCOWY – PIERWSZE OBJAWY I LECZENIE
Konieczne jest określenie kontaktu stopy z podłożem i rozkład nacisku w określonym obszarze. Istotne jest również badanie na platformie podobarograficznej, wykonując badanie statystyczne i dynamiczne. Wykazuje ono wielkość sił działających na podeszwową część stopy w spoczynku i podczas chodzenia. Wczesna ocena podanych wartości umożliwia rozpoznanie nieprawidłowego obciążenia w danych miejscach na podeszwowej części stopy. Badanie umożliwia wczesne rozpoznanie zaburzeń w biomechanice stopy i geometrii chodu. Miejsca największego nacisku są najbardziej narażone na wystąpienie owrzodzeń. Wynik badania pozwala dobrze i szczegółowo zaprojektować indywidualne wkładki do butów lub samo obuwie. Takie zaopatrzenie rozkłada równomiernie nacisk na całą stopę, zmniejszając ryzyko powstania owrzodzeń.
Zadaniem podologa jest opieka nad stopami pacjenta pod kątem pielęgnacyjnym. Polega ona na odbudowie, poprawie i utrzymaniu fizjologicznych funkcji skóry i paznokci u diabetyków. Pielęgnacja stopy cukrzycowej lub stopy z grupy wysokiego ryzyka powinna odbywać się systematycznie co 4-6 tygodni. Wszystko zależy od rodzaju i natężenia danego problemu. Zabiegi polegają na systematycznym usuwaniu nadmiernych zrogowaceń, zmian troficznych, modzeli, odcisków, wrastających paznokci czy innych patologicznych zmian występujących w obrębie stopy. Zabiegi wykonywane są sterylnymi i jednorazowymi narzędziami. Zmniejszając ryzyko infekcji, która dla cukrzyków jest wyjątkowo niebezpieczna.
CZUJ SIĘ BEZPIECZNIE!
W moim gabinecie podologicznym używa się narzędzi sterylnych. Każdy pacjent może je rozpoznać, ponieważ znajdują się w specjalnych, oznaczonych pakietach, które otwierane są bezpośrednio przed zabiegiem.