Wrastający paznokieć to problem, z którym spotykam się niezwykle często. O wrastającym paznokciu mówimy wówczas, gdy płytka paznokcia rosnąc „wbija się” w skórę, często powodując miejscowe zaczerwienienie tkanki oraz ból podczas chodzenia. Zdarza się, że na skutek przerwania ciągłości naskórka powstaje stan zapalny. Najczęściej wrastający paznokieć powstaje na skutek czynników mechanicznych, do których zalicza się: złe obuwie, złe skracanie paznokci, uraz mechaniczny. Należy również pamiętać, że na powstanie problemu przyczynia się również biomechanika chodu, deformacje stopy np. Hallux Valgus, czy przeciążenie przodostopia. Problem wrastającego paznokcia dotyczy najczęściej paznokci paluchów i często występuje symetrycznie.
DLACZEGO PAZNOKIEĆ MOŻE WRASTAĆ?
- źle dobrane obuwie
- złe skracanie paznokci
- uraz mechaniczny
- biomechanika chodu
- deformacje stopy
- skłonności genetyczne
WIZYTA U PODOLOGA
Podczas pierwszej wizyty zadaniem podologa jest ustalenie przyczyny wrastania paznokcia oraz dobranie odpowiednich metod korekcji.
ORTONYKSJA
To sposób korekty wrastających paznokci za pomocą klamer ortonoksyjnych. Jest to bezbolesna metoda, która pozwala na skorygowanie kształtu płytki paznokcia. Indywidualnie wymodelowana klamra pozwala w łatwy sposób pozbyć się bólu już po jej nałożeniu. Zadaniem klamry jest wyprostowanie paznokcia i przywrócenie jego prawidłowego toru wzrostu. Czas terapii jest zależny od stopnia wrośnięcia lub wkręcenia paznokcia i może trwać kilka miesięcy. Klamry nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
CZUJ SIĘ BEZPIECZNIE!
W moim gabinecie podologicznym używa się narzędzi sterylnych. Każdy pacjent może je rozpoznać, ponieważ znajdują się w specjalnych, oznaczonych pakietach, które otwierane są bezpośrednio przed zabiegiem.