Istnieje szereg chorób i dysfunkcji, które mogą powodować zmiany w wyglądzie płytki paznokcia. Najczęściej niszczona jest przez grzybicę, która została uznana za chorobę cywilizacyjną. Problemem jest zwykle zmiana z infekcji bakteryjnej lub wypadku, albo inny sposób spowodowania poważnego uszkodzenia płytki nazębnej.

OCZYSZCZENIE CHOROBOWO ZMIENIONEGO PAZNOKCIA

Zakażenie dotyczy jednego lub więcej paznokci. Zmiany na płytce paznokcia wywołują pleśniowce, drożdżaki i dermatofity. Grzybica paznokcia dotyczyć może osoby, u których jest obniżona odporność. Do pierwszych oznak grzybicy należy zażółcenie bocznych części płytki, następnie barwa może stać się zielonkawo – żółta, brązowa. Płytka staje się bardziej krucha i łamliwa. Nieleczona grzybica doprowadzić może do zgrubienia płytki, uniesienie paznokcia ku górze, onycholizy.

WIZYTA U PODOLOGA

Zadaniem podologa w pierwszej kolejności jest pobranie materiału do badanie mykologicznego. Kolejnym etapem jest bezbolesne usunięcie zajętych przez drobnoustroje części płytki za pomocą odpowiednich frezów. Umożliwi to lepszą penetrację miejscowego preparatu przeciwgrzybicznego. W przypadku zaawansowanych zmian zaleca się konsultację z dermatologiem, który zaleci stosowanie odpowiednich antybiotyków. Należy pamiętać, że najlepsze rezultaty leczenia są wówczas, gdy połączymy leczenie dermatologiczne oraz regularne wizyty w gabinecie podologicznym.

CZUJ SIĘ BEZPIECZNIE!

W moim gabinecie podologicznym używa się narzędzi sterylnych. Każdy pacjent może je rozpoznać, ponieważ znajdują się w specjalnych, oznaczonych pakietach, które otwierane są bezpośrednio przed zabiegiem.