Odciski to bardzo często występująca na stopach dolegliwość. Są to twarde i zrogowaciałe miejsca, które powstają na skutek systematycznego, punktowego tarcia i ucisku. Jest to obrona skóry przed patologicznym naciskiem. Dochodzi wówczas do pobudzenia produkcji komórek warstwy rogowej, a ta wgniatana wówczas w głąb tkanki tworzy tzw. rdzeń, powodując ból. Odciski mogą przybierać rozmaite kształty: okrągłe, podłużne, elipsoidalne. Występują najczęściej na podeszwowej części stopy w okolicy przodostopia. Pojawiają się również na części grzbietowej palców oraz między palcami.
DLACZEGO POWSTAJĄ ODCISKI NA STOPACH?
- deformacja szkieletu stopy
- płaskostopie poprzeczne – obniżenie II, III, IV głowy kości śródstopia
- płaskostopie podłużne
- źle dobrane obuwie
- systematyczny, nadmierny, punktowy ucisk na skórę w danym miejscu
WIZYTA U PODOLOGA
Nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym. Pamiętajmy, że nie usunięty w porę odcisk może wywołać stan zapalny na głębokości skóry właściwej, czasem nawet tkanki podskórnej powodując jeszcze większy ból. Zadaniem podologa jest mechaniczne usunięcie zmienionych miejsc oraz wykonanie indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego w celu zniwelowania patologicznego nacisku, oraz skorygowanie wszelkich deformacji stopy, które ten nacisk powodują.
Należy pamiętać, że czas terapii oraz ilość wizyt zależą od tego, jak długo problem istnieje. Trzeba się liczyć z tym, że jeśli odcisk pojawił się dawno i towarzyszy temu duży ból, tym usuwanie odcisku jest trudniejsze i może się wydłużyć w czasie. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest systematyczność wizyt i współpraca z podologiem.
CZUJ SIĘ BEZPIECZNIE!
W moim gabinecie podologicznym używa się narzędzi sterylnych. Każdy pacjent może je rozpoznać, ponieważ znajdują się w specjalnych, oznaczonych pakietach, które otwierane są bezpośrednio przed zabiegiem.